én landsdel
ét sammenhold

Annonce

Et hårdt program med tre kampe på fire dage, starter onsdag aften i Aalborg

Annonce

Efter nogle velfortjente jule-fridage, så var der tirsdag eftermiddag dømt træning for SønderjyskE spillerne, så at de kunne få gang i benene inden at der nu venter dem tre hårde kampe på kun fire dage – det hele starter onsdag aften ude imod Aalborg Pirates, inden at det fredag går til Esbjerg og dagen efter afsluttes hjemme med et nytårsbrag imod lokalrivalerne fra det vestjyske.

Hvis nogen kender onsdagens modstander fra Aalborg Pirates, så er det Oscar Drugge der som bekendt spillede sidste sæson hos nordjyderne.

– Alle ved jo at Aalborg er et godt hold og ikke mindst på deres hjemmebane i Gigantium.
Vi skal lige som sidst vi mødte dem, spille godt i 60 minutter. Vi skal have fokus på at gøre det vi er bedst til og så skal vi nok tage lidt færre udvisninger end vi har gjort i de seneste kampe. Vi skal så vidt muligt forsøge at spille vort eget spil, men naturligvis skal vi indrette ting i vores spil efter måden som vi ved at de vil spille på.
Vi har spillet tre tætte kampe imod dem i denne sæson og vundet de to. Målscoren hedder 6-6, så jeg forventer en tæt og ikke mindst god kamp lyder det fra Oscar Drugge.

Udover kampen onsdag aften i Aalborg venter der som sagt to opgør imod Esbjerg Energy – først fredag i Esbjerg og så lørdag aften hjemme i Frøs Arena.

Foto: Jürgen Shadow

Relaterede nyheder

Annonce
Annonce
  • Kommende kamp
    3F Superliga
    Søndag D. 11. Maj 14:00
    SIF
    Silkeborg IF
    VS
    Sønderjyske Fodbold
    SJF
    Seneste resultat
  • Seneste resultat
    3F Superliga
    Mandag D. 5. Maj
    SJF
    Sønderjyske Fodbold
    2
    :
    2
    AaB
    AAB

Tilpas rækkefølgen på forsiden

[sortableItme]
[sortableItmeMobil]

Er du også gået glip af en nyhed?

Tilmeld dig SønderjyskE’s nyhedsbrev og få de de seneste nyheder direkte i din indbakke