én landsdel
ét sammenhold

Annonce

Albert Schioldan glæder sig til at blive en del af fælleskabet hos Sønderjyske Ishockey

Annonce

Der dukker flere nye ansigter op hos Sønderjyske Ishockey til den kommende sæson – et af dem er den 20-årige Albert Schioldan, som i hockey-kredse regnes for et af de helt store talenter i det man lige nu kalder for “den næste generation”.

Albert startede sin ishockeykarriere i Frederikshavn og rykkede som 16-årig til Sverige, hvor han startede ud på HV71’s U18 hold – som 17-årig  blev han rykket op på klubbens U20 hold og det hele toppede, da den unge forward i den netop overståede sæson, fik debut på HV71’s SHL hold og i april også var med omkring det danske A-landshold.

Udover sin erfaring fra Sverige, så kommer den stærke forward også med en masse erfaring fra diverse ungdomslandshold.

Der var bud efter det store talent fra flere klubber og vi ville naturligvis høre, hvorfor at valget faldt på Sønderjyske Ishockey.

– Jeg valgte at spille i SønderjyskE, fordi det er en klub med klare ambitioner, en stærk kultur og et professionelt setup, der giver mig de bedste rammer for at udvikle mig som spiller.
Jeg har haft gode samtaler med trænerstaben, og jeg mærker en stor tro på projektet. Derudover har jeg hørt meget positivt om både holdånden og fansene, så jeg glæder mig virkeligt til at blive en del af fællesskabet.

Vi ville naturligvis også gerne vide hvor meget Albert kendte til Sønderjyske.

– Først og fremmest kender jeg en del til de meget dedikerede fans. Derudover har klubben nogen rigtig gode faciliteter. Jeg kender også flere af de unge spillere på holdet fra tidligere landshold.

Hvis nu du kort skulle beskrive dig selv som spiller, hvilken spiller type skal vores fans så forvente at se på isen til August?

– Jeg vil nok betegne mig selv som en skøjtestærk spiller, der arbejder hårdt i alle situationer og som er stærk på pucken og derudover gerne vil bidrage både offensivt og defensivt.

Til den kommende sæson vil Albert Schioldan spille med trøje #44

Relaterede nyheder

Annonce
Annonce
  • Kommende kamp
    3F Superliga
    Søndag D. 11. Maj 14:00
    SIF
    Silkeborg IF
    VS
    Sønderjyske Fodbold
    SJF
    Seneste resultat
  • Seneste resultat
    3F Superliga
    Mandag D. 5. Maj
    SJF
    Sønderjyske Fodbold
    2
    :
    2
    AaB
    AAB

Tilpas rækkefølgen på forsiden

[sortableItme]
[sortableItmeMobil]

Er du også gået glip af en nyhed?

Tilmeld dig SønderjyskE’s nyhedsbrev og få de de seneste nyheder direkte i din indbakke