én landsdel
ét sammenhold

Annonce

Nyt fredags brag i vente

Annonce

I fredags kastede en stærk holdinsats en sejr af sig imod Esbjerg Energy og i morgen skal der endnu engang graves dybt, når Aalborg Pirates kigger forbi.

Begge hold kommer med et nederlag i rygsækken og cheftræner Mario Simioni forventer to hold der vil kæmpe desperat for en sejr.

– Vi spiller altid tætte kampe mod Aalborg og det bliver sandsynligvis ikke anderledes i morgen. De tabte i Herlev og sultne efter point og det samme er vi efter vores kamp i Rødovre. Vi ved også at skal vi slå Aalborg, så skal vi finde vores absolut bedste spil frem. Vi skal vise samme vilje som i kampen mod Esbjerg i fredags og så skal vi blive bedre til at blokke skud i egen zone lyder det inden morgendagens opgør fra Mario Simioni.

Kampen starter kl. 20.15 og dørene åbner en time før – kampens dommere er Martin Theiltoft Christensen
og Rasmus Haarkær Ankersen.

Relaterede nyheder

Annonce
Annonce
  • Kommende kamp
    3F Superliga
    Søndag D. 11. Maj 14:00
    SIF
    Silkeborg IF
    VS
    Sønderjyske Fodbold
    SJF
    Seneste resultat
  • Seneste resultat
    3F Superliga
    Mandag D. 5. Maj
    SJF
    Sønderjyske Fodbold
    2
    :
    2
    AaB
    AAB

Tilpas rækkefølgen på forsiden

[sortableItme]
[sortableItmeMobil]

Er du også gået glip af en nyhed?

Tilmeld dig SønderjyskE’s nyhedsbrev og få de de seneste nyheder direkte i din indbakke